Durma Hayal Et !

Dinçer Can Demirkılınç  |   |    0

126

Girişimcilik Vakfi’nda iseniz ne zaman, nerede, hangi etkinlikte olacağınızı bilemezseniz. Kendinizi İsrail’de Google ofisini gezerken, İstanbul’da çeşitli girişimcilik etkinliklerinde ya da Berlin’de NOAH etkinliğinde bulabilirsiniz. Bense bu sefer hayatta her zaman hayallerinin peşinden koşmaya çalışan birisi olarak TED-X İstanbul Hayal Et!’deydim. Hayal etmek aslında hepimizin küçük yaşlardan beri yaptığımız hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Fakat hayalini gerçekleştirenler ile sadece hayal edenler arasında ince bir çizgi vardır, bu çizgiyi yaratan ise hayallerini gerçekleştirenlerin hayallerini gerçekten istemeleri ve peşinden koşmalarıdır.

 

Hayallerinin peşinden koşanlardan ilk olarak Ayşe Teyze ile başlamak istiyorum. Ayşe Teyze yıllarca alışılmış olan işleri yapıp, evde oturup torun bakan, gün yapan birisi olmaktan çıkıp yeni insanlar tanımak, keşfedilmemiş yerler görmek istemiş ve başlamış gezmeye. Eşinden ayrıldıktan sonra 10 yılda 25 ülke gezmiş. Ayşe Teyze aslında hayallerimiz için hiçbir zaman geç olmadığını, eğer bir şeyi istiyorsak yer ve zamanı önemsemeden peşinden koşmamız gerektiğini göstermiş oldu bizlere.

 

Beni çok etkileyen konuşmacılardan bir diğeri de Tayfun Akın’dı. Akın, 1995 yılında doktorasını Michigan’da yaptıktan sonra Amerika’da kalmasını çok istemelerine rağmen Türkiye’ye dönmüş; çünkü hayali Türkiye’de MEMS teknolojisini geliştirmekmiş. Türkiye’de yeterli teknoloji yok demelerine rağmen “En azından denerim.” diyerek birçok ilki gerçekleştirmeyi başarmış ve ülkemizin bu alanda önemli yerlere gelmesini sağlamış. Bize de hayallerimize insanların inanmasından önce kendimizin inanması gerektiğini göstermiş oldu.

 

Bir diğer güzel hikaye ise anlatırken oldukça eğlendiren Nevşin Mengü’nün Ironman yarışına katılma hikayesiydi. Nevşin Mengü hayatından sporu hiçbir zaman eksik etmeyen biri olarak bir de Ironman’e katılmak istemiş, ama aylarca çalıştığı yarışa kısa bir zaman kala ayak parmağında bir sakatlık yaşamış. Bu sakatlığa rağmen pes etmeyip çalışmaya devam ederek bandajlı bir şekilde yarışmaya katılmış ve ülkemizi güzel bir şekilde temsil etmiş. Ama burada önemli olan kaçıncı olarak bitirdiği değil, sakatlığına rağmen bahane bulmayıp yarışa katılmak ve devam edebilmek. Hayallerimizi gerçekleştirebilmenin tek yolu onlardan hiçbir şekilde vazgeçmemek ve onlar için çok çalışmaktır. Mehmet Turgut’un da konuşmasında bahsettiği gibi insanlar fotoğrafçı olmak istiyor, fakat fotoğrafçılıktan önce ünlü olmak istiyor. Önce kendi işimizi düzgün yapalım ki sonra isteklerimiz, hayallerimiz gerçekleşebilsin.

 

Aslında geleceğimizi, ülkemizi, dünyamızı; hayallerimiz, girişimlerimiz şekillendiriyor. Bu yüzden hayallerimizin peşinden gitmemiz ve çok çalışmamız gerekiyor ki onları herkese ve her şeye rağmen gerçekleştirebilelim.

 

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Devamını oku:
GITR1
İstanbul’da Ring Heyecanı

Global Girişimcilik Haftası kapsamında Rotterdam’da gerçekleştirilen Get in The Ring Girişimcilik Yarışması’nın Türkiye ayağı bu yıl Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşti....

Kapat